Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Zespół muzyczny czy Dj na wesele

Nie ma wesela bez muzyki – to rzecz pewna. Kiedyś nie wyobrażano sobie udanej zabawy bez zespołu weselnego. Od kilku lat trend się zmienia i to Dj-e cieszą się rosnącą popularnością. Kogo zatem wybrać, by Goście świetnie się bawili? Młoda Para staje przed poważnym dylematem DJ na wesele, czy zespół. Dołożymy wszelkich starań, by ułatwić dokonanie wyboru. Wskażemy, na co szczególnie zwrócić uwagę poszukując odpowiedniej oprawy muzycznej wesela.

Zespół vs DJ na wesele – różnice w repertuarze

Profesjonalny DJ na wesele posiada w swoim zasobach niezliczoną ilość utworów. Dla przykładu, Party Serwis z Krakowa dysponuje bazą ponad 10 tys. oryginalnych (legalnych, a nie ukradzionych z Youtube) piosenek. Znajdują się w niej przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej (tanecznej) z lat od 50, przez 80 aż, po najnowsze hity, w tym m.in. rytmy latino, italodisco, rock. Jednym słowem DJ może zagrać niemal wszystko i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych do wykonania. Warto jeszcze dodać, że Party Serwis nie pracuje na tzw. play listach. Niestety chętnie korzystają z nich osoby dopiero wchodzące do branży. Wysyłają wówczas Młodej Parze wykaz 100-200 utworów, w których to oni czują się najlepiej. Niekoniecznie będzie to współgrało z temperamentem i upodobaniami bawiących się na weselu Gości. Wówczas w trakcie zabawy może dojść do sytuacji, w której parkiet będzie świecił pustkami. Zawodowy prezenter na podstawie sytuacji na sali na bieżąco dobiera utwory. Gdy widzi, że Goście już opadają z sił, stopniowo zmniejsza tempo, by zatrzymać ich na parkiecie, a kiedy widzi, że coraz bardziej się rozkręcają, podgrzewa atmosferę do czerwoności.

Zespół muzyczny czy Dj na wesele

Jeśli chodzi o weselne zespoły muzyczne, to ich repertuar jest znacznie skromniejszy. Zazwyczaj ogranicza się do kilkudziesięciu  utworów, czasem 100, głównie polskich. W dodatku może być problem z zagraniem i zaśpiewaniem najnowszych piosenek, które królują na listach przebojów np. na 2 miesiące przed weselem. Członkowie zespołu mogą nie znaleźć po prostu czasu na uzupełnienie swojego repertuaru. Wokalista zespołu ma swoją skalę głosu i po za nią nie zaśpiewa, a DJ na wesele może w każdym momencie zagrać utwór dowolnego wykonawcy, bez fałszu i niedociągnięć, w dowolnym języku.  Poza tym zespoły często mają wypracowany swój schemat działania, którym od lat podążają. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo coś, co sprawdziło się na jednym weselu, niekoniecznie sprawdzi się na drugim.

Jakość granej muzyki

Niewątpliwą przewagą DJ-a na weselu względem zespołu jest wysoka jakość granych utworów przez cały czas trwania imprezy. Do samego końca można cieszyć się doskonałym brzmieniem instrumentów i idealnym wokalem nawet w przypadku utworów obcojęzycznych. Profesjonalista w swoim fachu używa tylko i wyłącznie legalnie zakupionych piosenek, które w niczym nie odbiegają od oryginalnych wykonań. Niestety zdarzają się przypadki, że początkujący DJ buduje swoją bazę na mp3 ściągniętych z Internetu. Dzięki temu może zaproponować niższą cenę za swoje usługi, ale jakość granej na weselu muzyki może pozostawić spory niesmak.

Miłośnicy zespołów twierdzą, że muzyka grana na żywo tworzy wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Tak, to prawda, ale pod warunkiem, że zarówno instrumentaliści, jak i wokaliści odznaczają się wysokim kunsztem artystycznym. Nie każdy wokalista dobrze śpiewa w języku angielskim, nie mówiąc już o włoskim, hiszpańskim, czy francuskim. Dlatego zespoły w swoim repertuarze bazują w dużej mierze na utworach z polskiej sceny muzycznej! Idąc dalej, nie każdy głos pasuje do każdej piosenki. Jeśli zespół posiada wokalistkę, a piosenkę w oryginale wykonuje mężczyzna, powstaje utwór w ogóle niepodobny do oryginału i goście są zniesmaczeni. Jeszcze inną kwestią są przypadki losowe takie, jak choroby czy kontuzje, które przytrafić się mogą każdemu. Profesjonalny zespół w umowie ma oczywiście zapis o znalezieniu zastępstwa na takim samym poziomie, ale często ten jeden „podmieniony” element może nie pasować do układanki i popsuć zabawę. Poza tym składy zespołów potrafią się zmieniać. Umowy podpisuje się najczęściej z rocznym-dwuletnim wyprzedzeniem. W tym czasie wszystko może się wydarzyć i finalnie Młoda Para dostaje coś innego, niż zakładała.

Przerwy na weselu

DJ na weselu muzykę gra non-stop, od posiłku do posiłku, lub do jakiegoś wydarzenia weselnego, takiego jak: wjazd tortu, podziękowania dla rodziców, oczepiny. Nie ma potrzeby robienia przerw w trakcie bloków muzycznych. W trakcie posiłków, czy w ważnych momentach w tle lecą instrumentalne wersje światowych przebojów (bez wokalu, aby nie rozpraszać uwagi gości) stanowiące delikatne tło wydarzeń. Budują przyjemną atmosferę, ale jednocześnie nie przeszkadzają w prowadzeniu rozmów.

Granie na instrumentach i śpiewanie na żywo przez 10 czy 12 godzin to naprawdę ciężka praca. Dlatego bloki taneczne zespołów trwają ok. 30-40 minut, a potem następuje irytujące „a teraz idziemy na jednego!” i przez następne pół godziny nic się nie dzieje. Zdarzają się sytuacje (choć coraz rzadziej, gdyż konkurencja na rynku jest duża), że przerwy są wydłużane, co może prowadzić do zniecierpliwienia Gości. Warto w tym momencie dodać, że jakość utworów granych przez zespół, zwłaszcza pod koniec wesela, zazwyczaj spada. Jest to wynikiem po prostu zmęczenia. W końcu wokalista i muzycy to nie roboty. Niestety dochodziło do sytuacji, w których spadek formy był wynikiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Dla zawodowców jest to jednak sytuacja niedopuszczalna. Profesjonalny DJ na wesele nie pije alkoholu w pracy!

DJ na wesele czy zespół – cena

Rozpiętość cenowa w obu przypadkach jest dość spora. W łatwy sposób można przekonać się o tym na portalu Wesele z Klasą lub Planujemy Wesele. Tematowi stawek poświęciliśmy też osobny artykuł: DJ na wesele cena – cała prawda o stawkach. Można spotkać się z sytuacją, w której ceniony i mega popularny DJ weselny oferuje cenę jak 4-osobowy zespół muzyczny. Co do zasady jednak DJ jest tańszym rozwiązaniem. Często pracuje razem z konferansjerem. Płaci się wobec tego za pracę dwóch osób. Dobre zespoły muzyczne powinny natomiast składać się z kilku instrumentalistów i przynajmniej jednego wokalisty. Do stworzenia niepowtarzalnego wydarzenia, jakim jest wesele potrzeba zatem w tym przypadku od 4 do 6 osób. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że stawki zespołów są wyższe. A jeszcze jest jedna kwestia, o której często się zapomina. Osobom zajmującym się oprawą muzyczną należy zapewnić tzw. talerzyk. Traktuje się ich zatem jako Gości, co generuje znaczny dodatkowy koszt. Ponadto w większości przypadków DJ na wesele przywozi ze sobą spektakularne oświetlenie, którego nie wiedzieć czemu, zespoły najczęściej w ogóle nie posiadają.

DJ na wesele

Oprócz ceny bardzo ważną kwestią, zarówno jeśli chodzi o DJ-a na wesele, jak i zespół, pozostaje ich doświadczenie i wiedza muzyczna. Ci, którzy dopiero w branży stawiają pierwsze kroki, chcąc się przebić ze swoją ofertą, proponują niższe stawki. Lepiej jednak wybrać sprawdzoną opcję, potwierdzoną opiniami zadowolonych małżonków, członków rodziny czy przyjaciół i znajomych.

Goście – kto ich bardziej zadowoli: DJ czy zespół?

Utarło się przekonanie, że jeśli większość Gości będą stanowić osoby starsze, to Młoda Para powinna wybrać orkiestrę. Gdy zamiast oczekiwanego zespołu widzą na sali DJ-a z konsolą mogą czuć rozczarowanie i zniechęcić się do zabawy. DJ bowiem kojarzy im się bowiem z dyskoteką, szybką i głośną muzyką, a zespół przywołuje wspomnienia minionych lat. Jednakże jeśli profesjonalny DJ rozpocznie przyjęcie weselne takimi utworami jak: „Moje jedyne marzenie (Przetańczyć z Tobą chcę całą noc)” Anny Jantar, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” Skaldów, „Do zakochania jeden krok” Andrzeja Dąbrowskiego, „Czy ten Pan i Pani są w sobie zakochani?” Anny Wyszkoni okazuje się, że to starsi Goście ruszają pierwsi na parkiet, podszeptując między sobą „e no, taki DJ na wesele to może być!” . Jego bogate doświadczenie pozwala również na zaspokajanie potrzeb muzycznych Gości pochodzących z różnych środowisk. Ciocia Stasia z małej wioski w podkarpackim, kuzyn Maciek – student Uniwersytetu Warszawskiego, czy wujek, szanowany mecenas z Krakowa ruszą na parkiet, gdy tylko usłyszą muzykę miłą ich uszu. Na tym właśnie polega praca DJ-a na weselu!

Często można też spotkać się z opinią, że zespół lepiej radzi sobie z integracją Gości. DJ ma słuchawki na uszach i skupia się tylko na puszczaniu kolejnych piosenek. Rzeczywiście, jeśli pracuje w pojedynkę, kontakt z nim bywa trudny. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest duet DJ i konferansjer.

Kogo w końcu wybrać? – podsumowanie

Jeśli chodzi o budżet weselny, to bez dwóch zdań nie warto oszczędzać na muzyce. Co więcej, im będzie ona lepsza, tym lepsze też będą zdjęcia i film z wesela!

Owszem, cena odgrywa ważną rolę. Zdecydowanie jednak lepiej dokonać wyboru między DJ-em na wesele a zespołem muzycznym na podstawie ich doświadczenia, umiejętności prowadzenia imprezy i dobrego gustu. Należy wziąć również pod uwagę preferencje samej Młodej Pary, rodziny i zaproszonych Gości.

Każde rozwiązanie ma swoja plusy i minusy. Niemniej większą elastyczność i możliwości oferuje zawodowy DJ i konferansjer. Dlatego to właśnie jego usługi cieszą się rosnącą popularnością i to zarówno jeśli chodzi o wesela w dużych miastach, jak i coraz częściej również na wsi.

Młode Pary biją się z myślami kto będzie lepszy – DJ na wesele czy może zespół. Porównujemy ze sobą obie opcje. Wybór może być tylko jeden.